Hoşgeldiniz, lütfen Kayit olunuz.

E-mail nize Akivasyon kodu gelecekdir, eğer gelmesse Yöneticiler
tarafindan 1-2 gün icinde Akiv hale getirelecekdir.

Tiyatro Dünyası " dedik ya, kapatsalarda heryeri, buluruz birbirimizi"

Tiyatro Dünyası Forum
http://tiyatrodunyasi.benimforum.biz/forum.htm

PORTAL : http://tiyatrodunyasi.benimforum.biz/portal.htm
bu limana uğrayın, her geçen gün yenilikler eklenecek, daima geliştireceğiz ....

RADYO : http://tiyatrodunyasi.benimforum.biz/RADYO-h1.htm

TV : http://tiyatrodunyasi.benimforum.biz/TV-h2.htm

Kopmayalım, dağılmayalım, irtibatı kesmeyelim..... diyerek çağırdılar bende geldim burdayım deyin ve gelin getirin heryere yazın MSN facebook imzalarınız vs vs .

Orası açılana kadar buralardayız ... Oralara birşey olduğunda can simidimiz olsun.. Yedek lastiğimiz, istepnemiz olsun... Dağılmayalım yeterki....

En son MC haberleri, kursiyer haberleri ve diğer çok şey için ... ÜYE olunuz lütfen. PROFİLLERİNİZİ eksiksiz ve ayrıntılı yazın lütfen..

Tiyatro Dünyası Yönetimi.Adana Devlet Tiyatrosu

Aşağa gitmek

Adana Devlet Tiyatrosu

Mesaj tarafından ismail9 Bir C.tesi 31 Ekim 2009 - 19:55

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

İLETİŞİM BİLGİLERİ:

Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Adana Devlet Tiyatrosu Sahnesi
Seyhan ADANA 01330

İletişim Bürosu Telefonu / 112
Gişe Telefonu / 103-104
Gazipaşa Gişe Tel

Genel Müdürlük [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Genel İletişim [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Adana DT Müdür [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Adana DT Sanatsal İşler [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Adana DT İdari İşler [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Adana DT Teknik İşler [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Festival İletişim [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


Genel Bilgi: (Hakkında - Tarihçe)

İlk 1956’da Muhsin Ertuğrul tarafından görüldüğü sanılsa da bu rüya aslında ilk defa Ziya Paşa tarafından görüldü; hem de 1880’de… Gerçekten de, Adana’nın tiyatro yaşamında ilk resmi girişimi başlatan, önemli ve unutulmaması gereken bir kişidir Ziya Paşa.

Valilik yaptığı 1878-1880 yılları arasında Hükümet Konağı civarında bir tiyatro yaptırır ve İstanbul’dan İbrahim Efendi yönetiminde bir topluluk getirtir Ziya Paşa. İbrahim Efendi, Moliere’den uyarladığı oyunları sahneler Adana’da…

Muhsin Ertuğrul tarafından 1956 yılında “Bölge Tiyatroları” fikri ortaya atıldığında ilk akla gelen şehirlerdendir Adana. Bursa ve İzmir Tiyatroları kurulduktan sonra 1957 yılında Muhsin Ertuğrul’un görevden alınmasıyla bu rüyanın gerçekleşememesine sebep oldu.

Adana Devlet Tiyatrosu’nun kuruluşu “Bölge Tiyatroları” fikrinin ortaya atılmasından çok sonraları gerçekleşti. 1956-1981 yılları arasında Devlet Tiyatroları, bazen sürekli bazen de değişik aralıklarla oyunlar sergileyerek Adana’daki tiyatro boşluğunu doldurmaya çalıştı.

Nihayet Adana’nın zengin ve sanatsever ailesi Sabancı’ların Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’ni inşa etmesiyle Adana Devlet Tiyatrosu kurulmuş ve sahnesine kavuşmuş oldu.

25 Ekim 1981’de Kral Lear’ın galası ile Adana Devlet Tiyatrosu’nun bugüne kadar süren öyküsü başlamış oldu. Rüya gerçekleşti… Adana Devlet Tiyatrosu kurulduğu 1981’den bu yana oyunlarını Adana’da 3 milyon seyirciyle paylaştı; yaptığı turnelerle 1,5 milyon seyirciye ulaştı.

Kimler geldi, kimler geçti… En iyi erkek oyuncu, en iyi kadın oyuncu, en iyi yapım, en iyi rejisör, en iyi dekor, kostüm, ışık dallarında çok sayıda ödülü bulunan Adana Devlet Tiyatrosu yetiştirdiği sanatçılarla da adından övgüyle söz edilen bir tiyatro. Ali Sürmeli, Uğur Polat, Halil Doğan, Güven Kıraç, Mustafa Uğurlu, Galip Erdal, Fikret Vurucu, Serhat Nalbantoğlu, Vahide Gördüm, Bersun Goriça, Deniz Akel, Osman Wöber gibi şu anda tiyatro, televizyon ve sinema dünyasının pek çok ünlü ismi Adana Devlet Tiyatrosu sahnesinin tozunu yutanlar arasında.

Yine ülkemizin tiyatro ve sanat dünyasının pek çok ünlü ismi Adana Devlet Tiyatrosu oyuncularıyla birlikte çeşitli oyunlarda rol almıştır. Adanalı tiyatro severler, Cüneyt Gökçer, Bozkurt Kuruç, Çetin Tekindor, Rüştü Asyalı, ****** Saran, Ayten Gökçer, Beyhan Hürol, Zafer Engin, Kartal Tibet gibi tiyatromuzun efsane isimlerini izleme fırsatı buldu.

Ve bugün; Adana Devlet Tiyatrosu oyunlarını Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nde bulunan 368 kişilik salonunda haftanın 6 günü sahnelemeye devam ediyor. Ayrıca Devlet Tiyatroları – Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali VAKSA’nın katkılarıyla 29 Ekim 1998 tarihinden bu yana düzenleniyor.

Biz; Adana Devlet Tiyatrosu olarak gerek bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz, gerekse bugünden sonra büyük bir tutkuyla gerçekleştireceğimiz projeler ile kentimize bir şeyler katmak; sanat ve sevgi adına gelecek için daha çok umut ekmek istiyoruz…

Çünkü biz bu kentiz. Çünkü biz, Adana’nın Devlet tiyatrosuyuz!
avatar
ismail9
Admin
Admin

Cinsiyet : Erkek
Mesaj Sayısı : 85
Kayıt tarihi : 19/10/09
Yaş : 46
Nerden : Almanya
İş/Hobiler İş/Hobiler : Internet

http://tiyatrodunyasi.yetkinforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz