Hoşgeldiniz, lütfen Kayit olunuz.

E-mail nize Akivasyon kodu gelecekdir, eğer gelmesse Yöneticiler
tarafindan 1-2 gün icinde Akiv hale getirelecekdir.

Tiyatro Dünyası " dedik ya, kapatsalarda heryeri, buluruz birbirimizi"

Tiyatro Dünyası Forum
http://tiyatrodunyasi.benimforum.biz/forum.htm

PORTAL : http://tiyatrodunyasi.benimforum.biz/portal.htm
bu limana uğrayın, her geçen gün yenilikler eklenecek, daima geliştireceğiz ....

RADYO : http://tiyatrodunyasi.benimforum.biz/RADYO-h1.htm

TV : http://tiyatrodunyasi.benimforum.biz/TV-h2.htm

Kopmayalım, dağılmayalım, irtibatı kesmeyelim..... diyerek çağırdılar bende geldim burdayım deyin ve gelin getirin heryere yazın MSN facebook imzalarınız vs vs .

Orası açılana kadar buralardayız ... Oralara birşey olduğunda can simidimiz olsun.. Yedek lastiğimiz, istepnemiz olsun... Dağılmayalım yeterki....

En son MC haberleri, kursiyer haberleri ve diğer çok şey için ... ÜYE olunuz lütfen. PROFİLLERİNİZİ eksiksiz ve ayrıntılı yazın lütfen..

Tiyatro Dünyası Yönetimi.ATATÜRK'ün Doğa Sevgisi

Aşağa gitmek

ATATÜRK'ün Doğa Sevgisi

Mesaj tarafından ÇiS^L Bir Ptsi 2 Kas. 2009 - 17:56


"TABİATA SAYGI,AKLIN VİCDANIDIR"
M. KEMAL ATATÜRK


[size=10pt]Yürüyen Köşk/YALOVA[/size]
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.][Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


İNSANLIĞIN HAFIZASINA KAZINAN OLAY
Dünyamızda yaşam şartlarının giderek kötüleşmesi insanlığın üzerine bir kabus gibi çökmektedir.
****** sadece ülkemiz açısından değil yaşadığımız gezegen dünya açısından ağacın, yeşilliğin genel olarak doğal çevre şartlarının önemine yıllar önce dikkat çekmişti. Yürüyen Köşk olayı işte bu nedenle çok önemlidir.
O, büyük dahi insan, dalı kestirmemiş binanın yürütülmesiyle çok önemli bir mesaj vermiştir.
Ağaca önem verilmesi gerektiğini insanlığın hafızasına adeta kazımıştır.
Sadece Yürüyen Köşk olayı bile ******’ün nasıl ileri görüşlü olduğunun en açık kanıtıdır.
Bir ağacın gölgesinde dinlenen her insanın ******’ün verdiği bu mesajı iyi algılaması ve gelecek kuşaklara aktarması bir insanlık borcudur.

ATATÜRK Yalova'ya Köşk yapılmasına nasıl karar verdi.?

GÖLGESİNE DÜNYANIN MUHTAC OLDUĞU AĞAÇ
****** yurt gezilerine büyük önem verirdi. Bu çağdaş medeniyete ulaşma yarışında olağanüstü bir çaba harcayan ve zamanla yarışan ülkemiz için çok önemliydi.

21 Ağustos 1929 tarihinde İstanbul’dan Bursa’ya gidecekti. Sabah 09.00 ta Ertuğrul Yatıyla Dolmabahçe önlerinden hareket edildi. Marmara’da atılan kısa bir turdan sonra yat Yalova iskelesine doğru süzülürken ******’te sahili seyrediyordu. Birden sahildeki ulu çınar ağacı dikkatini çekti.

Çınarın görüntüsünden etkilenen ******’ün emriyle yat durduruldu. Yatın teknesiyle karaya çıkıldı. Ulu çınarın gölgesinde bir süre dinlenen ****** ulu çınarın civarına bir köşk yapılması talimatını verdi.

Tekrar yata dönüldü ve günlük programa devam edildi.

Afet İnan’nın anılarında olay yukarıdaki şekilde anlatılmaktadır.

****** daha sonra çınar ağacının içinde bulunduğu çiftlik arazisinin tamamını satın alacak ve ülke tarımı için örnek bir çiftlik kuracaktır. ****** 1937 yılında bütün mal varlığını hazineye devrederken çiftliğide millete bağışlamıştır. Çiftlik arazisinin bir bölümü köylülere dağıtıldı. Kalan bölümde ise bugün ****** Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü adıyla ülkemizin en önemli tarımsal araştırma ve geliştirme enstitülerinin birisi bulunmaktadır.

Yürüyen Köşk'e adını veren olay nedir?
ÇATISINA YANINDAKİ ÜNLÜ ÇINARIN DALLARI DEĞEN KÖŞK, ÇINARIN DALLARINI KESMEMEK İÇİN RAYLAR ÜZERİNDE KAYDIRILDI.
21 Ağustos 1929 tarihinde ******’ün talimatıyla yapımına hemen başlanan köşk, 12 Eylül 1929’da tamamlandı.

Konuya Araştırmacı Yazar Ahmet Akyol’un yayınladığı ****** ve Yalova isimli kitaptaki anlatımıyla açıklık getirelim.

13 Eylül 1929 tarihli Cumhuriyet Gazetesi’nde: “ Gazi Hazretleri’nin Yalova Millet Çiftliği’nde inşa edilen köşkü ikmal edilmiştir.” şeklinde konuyla ilgili haber yer almaktadır.

Bu habere göre köşk, ******’ün yapılsın dediği 21 Ağustos’tan 22 gün sonra tamamlanmıştır.

Ancak, bu köşkün tanınmasına sebep olan asıl olay, bulunduğu yerden biraz doğuya doğru kaydırılması oldu.

******, 1930 yılında, (olasılıkla Haziran ayı içinde), bir gün köşke gittiğinde, orada çalışanlar, yandaki çınar ağacının dalının köşkün çatısına vurduğunu, çatı ve duvara zarar verdiğini söyleyerek, çınarın köşke doğru uzanan dalını kesmek için izin istediler.

****** ise, çınar ağacının dalının kesilmesi yerine, binanın tramvay rayları üzerinde biraz ileriye alınmasını emretti.

Bu görev, İstanbul Belediyesi’ne verildi.

O sıralarda, Belediye Fen işleri Müdürü Yusuf Ziya (Erdem) Bey’di.Onun direktifleriyle, Fen İşleri Yollar Köprüler Şubesi sorumluluğu üstlendi. Başmühendis Ali Galip (Alnar) Bey, yanına aldığı teknik elemanlarıyla Yalova’ya gelerek çalışmaya başladı.

Önce, bina çevresindeki toprak büyük bir dikkatle kazılarak, temel seviyesine inildi. İstanbul’dan getirilen tramvay rayları, binanın temeline yerleştirildi.Santim santim yapılan çalışmalar sonunda bina, temelin altına sokulan raylar üzerine oturtuldu.

******, zaman zaman bu çalışmaları izliyordu. O günlerde, Paris Büyükelçisi olan Fethi (Okyar) Bey, kendisini ziyarete geldi. Fethi Bey, hatıralarında bu ziyaret sırasında köşkte yapılan çalışmalarla ilgili olarak şunları anlatmıştır :

“...24 Temmuz 1930 günü öğleden sonra Gazi, beni otomobille Yalova’daki çiftliklerini gezdirdi. Araziyi, yapılan binaları ve altına kızaklar konarak bir küçük köşkün mevkiini beş on metre değiştirmek için nasıl çalışıldığını gördük. Sonra köşkün yanında kurulmuş olan eski sultanlara ait iki güzel çadırın içinde istirahat ettik. Çadırların her biri nefis sanat eseri idi. Biraz istirahattan sonra, otomobil ile Yalova kaplıcalarına döndük.”

Şehremaneti Fen Heyeti (Belediye Fen İşleri), 7 Ağustos 1929 Perşembe günü Yalova’ya bir gezi düzenledi. Bu geziye İstanbul’da bulunan bütün mimar ve mühendisler davet edildi. Köşkün yürütme çalışması, olasılıkla ******’ün isteğiyle, mühendislerin önünde yapılacaktı.

8 Ağustos 1930 Cuma günü öğleden sonra saat 15 00 civarında, yürütme çalışması başladı. Bu çalışmayı Gazi Hz. (******), kız kardeşi Makbule (Atadan ) Hanım, Vali Vekili Muhittin (Üstündağ) Bey, Emanet Fen Müdürü Yusuf Ziya (Erdem) Bey, İstanbul’dan gelen mühendisler ve gazeteciler izlediler.


Köşkün yürütülme işlemi iki safhada yapıldı.

8 Ağustos 1930 Cuma günü, öncelikle yapının teras bölümü ( toplantı salonu olarak kullanılan, üç yanı camlarla kaplı bölüm) kaydırıldı. Geri kalan iki gün içinde de, ana binanın raylar üzerinde yürütülmesi işlemi tamamlandı ve bina, 5 metre kadar doğuya kaydırıldı.

Böylelikle köşk yıkılmaktan, çınar ağacı kesilmekten kurtuldu.

Gerçekte, burada önemli olan köşkün yürütülmesi değil, verilmek istenen mesajdı. ******, Yalova’daki bir çınar dalını bahane ederek tüm kamuoyuna bir mesaj vermek istemişti. Yoksa, küçük bir binayı yıkıp, yerine yenisini yapmak çok daha kolaydı.

VERİLMEK İSTENEN ESAS MESAJ NEYDİ


Yürüyen Köşk yapılmış bitmişti. İç donanımı için çalışılıyordu. Yanındaki Çınar Ağacının dalı ise çatıya değiyor özellikle rüzgarlı havalarda çatı için tehlike oluşturuyordu.

Ustalar dalı kesmeye karar verdiler. Ancak Köşkün Çınar ağacı yüzünden buraya yapıldığını bildikleri için ******’ten izin almadan bu işe cesaret edemediler. Konuyu korka korka ******’e açıp dalı kesmek için izin istediler.

******’ün kaşları çatıldı. Yüz hatları değişti. Hiç beklenilmeyen bir emir verdi.

“Ağacın dalı kesilmeyecek, bina kaydırılarak ağaçtan uzaklaştırılacak”

Olur şey değildi. Ancak karşı gelmek mümkün mü? Önündeki teras olan kısmın dışında bina zaten ahşaptı. 22 günde yapılan bina sökülüp kısa süre içersinde 10 metre öteye yeniden yapılabilirdi. Ancak emir kesindi.

Söz konusu olan bina değil Çınar Ağacı idi. Bu yolla verilen mesaj ile ağaca ve yeşile verilen önem vurgulanıyordu.

İleri görüşlü ****** bugünleri 80 yıl öncesinden görüyordu. İleriki yıllarda, verilen bu mesajın önemi çok daha iyi anlaşılacak.

Bugün küresel ısınma ile karşımıza çıkan sel baskınları, kuraklık, erozyon, büyük toprak kaymaları gibi felaketlere baktığımızda ağacın önemi ortaya çıkmıyor mu? Başkent Ankara’nın barajlarında suyun tamamen bitme noktasına geldiğini hatırlatmamıza gerek var mı? Ya önümüzdeki yıllar ne olacağını bilim adamları açıklamıyorlar mı?

Henüz geri dönülmez bir noktaya gelmeden önce Büyük Önderimizin Yürüyen Köşk olayında bize verdiği dersi hatırlayarak gereğini yapmamız için daha neyi bekleyeceğiz.

Verilen mesaj, verilen ders sadece ülkemiz insanına değil tüm dünya insanınadır.

Bu böyle biline…


YÜRÜYEN KÖŞKÜ TANIYALIM
Yalova sahilinde, ****** Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü içinde bulunan bina, dörtgen planlı, iki katlı, ahşap karkas küçük bir yapıdır.

Yalova şehir merkezinden İDO iskelesinden itibaren başlayan enstitü boyunca uzanan sahildeki yolu takiben yürüyerek köşke gidilebilir. İsteyen aracıyla da gidebilir.

Yaklaşık 1 kilometre kadar yürüdükten sonra ünlü Çınar Ağacı’nı ve Yürüyen Köşk’ü görebilirsiniz. Ağacın altına oturup biraz soluklandıktan sonra görevli nezaretinde köşkü gezebilirsiniz.

Binanın üstü Marsilya kiremitle örtülü, oturtma çatılıdır. Cepheler ahşap kaplamalı olup, kat arasında profilli kat silmesi ve değişik süslemeli tahtalarla kaplanmıştır. Pencereler ve pencere kepenkleri klasik yapılı katlanır kapaklıdır. Kat döşemeleri girişi kara mozaik ve mermerdir. Üst kat ise normal ahşap döşemelidir. Duvarlar, Bağdadi üzeri, çimento harçlı sıvalı ve sıvanın üstü boyalıdır.

Binaya batıdaki kapıdan girilir.

Girişte solda küçük bir bölüm vardır. Burası ****** zamanında çay ve kahve ocağı olarak kullanılıyordu, günümüzde ise vestiyerdir.

Girişte, tam karşıda küçük bir tuvalet bulunmaktadır.

Tuvaletin hemen yanında küçük bir oda vardır.

Denize bakan yönde toplantı salonu dikkati çeker. ******’ün çok sevdiği gramofonu da buradadır. Bu salonun denize bakan üç yanı da boydan boya kristal camlı kapılarla kaplıdır.

Giriş kapısının hemen sağındaki ahşap merdivenlerden üst kata çıkılır.

Merdiven altında yarı bodrum şeklinde, dışarıdan girilen su ısıtma merkezi bulunmaktadır. Demir dökümlü, dereceli ve termostatlı kazanda ısınan su, borularla üst kata çıkmaktadır.

Çıkışta, yine tam karşıda küçük bir tuvalet ve banyo vardır. Alt katta ve üst kattaki bu tuvalet ve banyolarda, üst katta ******’ün yatak odasına, alt katta oturma odasına açılan birer kapı vardır.

Soldaki ******’e ait istirahat odası aynı zamanda terasa açılır.
Bu odanın tam karşısında (L) şeklinde küçük bir yatak odası bulunur. Odanın duvarlarında çiftliğe ait çeşitli resimler asılıdır.

Merdivenin hemen sol tarafında bir dolap ve bu dolapta 32 kişilik Belçika porseleni yemek takımı, yine 32 kişilik çatal- bıçak ve kaşıklar, 2 kristal sürahi, ******’e ait yorgan, yastık, çarşaf ve masa örtüleri bulunmaktadır.

Köşkün deniz tarafında , 11 mermer sütunla çevrili mermer kaplı bir alan vardır. Çiftlikte çalışanların anlattıklarına göre, ******, arkadaşlarıyla burada oturur, çay- kahve içermiş.

Buradan 8 basamaklı bir merdivenle ikinci bir alana inilir. Buradan da tahta iskeleye geçilir. İskele yaklaşık 30 metre uzunluğunda, 2 metre genişliktedir.

Köşkün yer değiştirmesine sebep olan, görenleri büyüleyen yaşlı çınar ağacı, köşkün hemen batısındadır.

Su deposu o günlerden kalmadır.
Deponun altında bir su kuyusu vardır.

Yürüyen Köşk’ün yaklaşık 50-60 metre batısında jeneratör odası, köşk ile aynı tarihte yapılmıştır. Burada bulunan 110 voltluk Siemens marka elektrik motoru ile Köşk’ün aydınlatılması sağlanırdı.

Fotoğraf ve daha fazla bilgiyi buradan bulabilirsiniz
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

________________________________________________________________________________________________________________________
Oyuncu modası geçmiş oyunlar oynayarak zanaatini mükemmelleştirmeye çalışmaktan sıkılabilir.
Çok geçmeden, yalnızca oynamak değil, kendi kendinin hakimi olmak isteyecektir.
İşte o zaman doğaçlama tiyatronun yeniden doğuşuna tanık olacağız.


MEYERHOLD
__________________________________

Mahşer-i Cümbüş [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
avatar
ÇiS^L
MOD
MOD

Cinsiyet : Kadın
Mesaj Sayısı : 353
Kayıt tarihi : 24/10/09
Yaş : 23
Nerden : İzmir '35
İş/Hobiler İş/Hobiler : Müzik-Tiyatro

http://www.mahsericumbus.com/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz