Hoşgeldiniz, lütfen Kayit olunuz.

E-mail nize Akivasyon kodu gelecekdir, eğer gelmesse Yöneticiler
tarafindan 1-2 gün icinde Akiv hale getirelecekdir.

Tiyatro Dünyası " dedik ya, kapatsalarda heryeri, buluruz birbirimizi"

Tiyatro Dünyası Forum
http://tiyatrodunyasi.benimforum.biz/forum.htm

PORTAL : http://tiyatrodunyasi.benimforum.biz/portal.htm
bu limana uğrayın, her geçen gün yenilikler eklenecek, daima geliştireceğiz ....

RADYO : http://tiyatrodunyasi.benimforum.biz/RADYO-h1.htm

TV : http://tiyatrodunyasi.benimforum.biz/TV-h2.htm

Kopmayalım, dağılmayalım, irtibatı kesmeyelim..... diyerek çağırdılar bende geldim burdayım deyin ve gelin getirin heryere yazın MSN facebook imzalarınız vs vs .

Orası açılana kadar buralardayız ... Oralara birşey olduğunda can simidimiz olsun.. Yedek lastiğimiz, istepnemiz olsun... Dağılmayalım yeterki....

En son MC haberleri, kursiyer haberleri ve diğer çok şey için ... ÜYE olunuz lütfen. PROFİLLERİNİZİ eksiksiz ve ayrıntılı yazın lütfen..

Tiyatro Dünyası Yönetimi.Oscar ödülleri

Aşağa gitmek

Oscar ödülleri

Mesaj tarafından gOgObAbA Bir Cuma 27 Kas. 2009 - 7:21

OSCAR Yarışında İlk Finalistler
Oscar ödüllerininin dağıtımını yapan Amerikan Film Sanatları ve Bilimleri Akademisi En İyi Uzun Metraj Animasyon, Uzun Metraj Belgesel, Kısa Metraj Belgesel ve Kısa Metraj Animasyon dallarında adaylık almak için yarışacak filmlerin listesini yayınladı.

Akademi daha çok yılın ticari ve eleştirel anlamda başarı kazanmış filmlerini ödüllendirmekle öne çıksa da, sinema sanatının diğer üretim alanlarında da o yılın başarılarını birer Oscar heykelciğiyle ödüllendirmeyi de unutmuyor. Akademi’nin içinde belgesel, kısa film ve animasyon film kategorileri için oluşturalan alt jürilerde, bu disiplinlerde uzmanlaşmış üyeler gönüllü bir şekilde o yıl üretilen filmleri değerlendiriyor ve aday listesi oluşturuyorlar. Bu kategorilerdeki adayların belirlenmesi daha çok filmlerin 10 üzerinden puanlanmasıyla gerçekleşiyor. Belli bir puan barajını aşan filmler Oscar adayı olarak adlandırılıyor. Bu sebepten bu kategorilerde her zaman beş aday olmayabiliyor. Bu kategorilerin varlığı ana akım sinemanın üretim ve dağıtım kanallarını domine ettiği bir endüstride farklı disiplinlerde de film üretimi gerçekleştiğini herkese hatırlatır nitelikte.

Bahsettiğimiz kategoriler içinde en popüler olanı 2001 yılından itibaren verilmeye başlanan En İyi Uzun Metraj Animasyon Oscar’ı. Bu sene bu kategori tarihindeki en kalabalık dönemini yaşıyor. Kurallara göre o sene 16 filmden daha az sayıda animasyon film üretilmişse kategoride üç aday yarışabiliyor. Fakat bu sayı 16’nın üzerine çıkarsa, kategorideki aday sayısı beşe çıkıyor. İlk defa 20 tane uzun metraj animasyon Akademi kurallarına göre bu sene adaylık için yarışacak. Bu da demek oluyor ki bu sene heyecanlı bir yarışa tanıklık edeceğiz. Herkesin bildiği gibi Pixar kategoriye yıllardır ağırlığını koyan tek animasyon stüdyosu. Bu sene de “Up”(Yukarı Bak) filmiyle yine iddialılar. Fakat Hayao Miyazaki’nin yeni filmi “Ponyo”, Wes Anderson’ın yeni vizyona giren ve çok iyi eleştiriler alan filmi “Fantastic Mr. Fox” güçlü rakipler olarak öne çıkıyor. Ülkemizde yeni vizyona giren Robert Zemeckis imzalı “A Christmas Carol” filmi de öne çıkan yapımlar arasında. Yine ülkemizde gösterim şansı bulan “Caroline”, Filmekimi’nde gösterilen “9” ve “Buz Devri” serisinin son filmi de ilk beş aday arasına girmeye çalışacak yapımlar. Akademi’nin yayınladığı 20 filmlik finalist listesi ise şöyle:

* Alvin and the Chipmunks: The Sqeakquel
* Astro Boy
* Battle for Terra
* Cloudy with A Chance of Meatballs
* Coraline
* Disney's A Christmas Carol
* The Dolphin - Story of a Dreamer
* Fantastic Mr Fox
* Ice Age Dawn of the Dinosaurs
* Mary and Max
* The Missing Lynx
* Monsters vs Aliens
* 9
* Planet 51
* Ponyo
* The Princess and the Frog
* Secret of Kells
* Tinker Bell and the Lost Treasure
* A Town Called Panic
* Up


Daha çok internet ortamında ücretsiz ve yasal olarak izleme şansı bulabileceğimiz kısa metraj animasyonlar da özel bir kurul tarafından değerlendiriliyor. Söylenenlere göre Nick Cave’in yapımcılığını üstlendiği kısa animasyon “The Cat Piano” kategorinin favorileri arasında. Finalistlerin listesi şu şekilde:

* The Cat Piano
* French Roast
* Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty
* The Kinematograph
* The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)
* Logorama
* A Matter of Loaf and Death
* Partly Cloudy
* Runaway
* Variete


Yıllar geçtikçe daha geniş kitlelere ulaşmaya ve ticari anlamda başarı kazanmaya başlayan belgesel sinema yine başarılı bir yıl geçirdi. Akademi uzun ve kısa metraj belgesel dallarında adaylık için yarışacak filmleri belirledi. Bu finalistler arasında Michael Moore’un ülkemizde de önümüzdeki ay vizyona girecek yeni belgeseli “Capitalism: A Love Story”nin yer almaması büyük bir şaşkınlık yarattı. Bu kategoride öne çıkan yapımlar küresel ısınmayı yunusların yaşamından yola çıkarak anlatan “The Cove” ve Amerikan yemek şirketlerinin kirli yüzünü masaya yatıran “Food, Inc.”. Uzun liste ise şu şekilde:

* The Beaches of Agnes
* Burma VJ
* The Cove
* Every Little Step
* Facing Ali
* Food, Inc.
* Garbage Dreams
* Living in Emergency
* The Most Dangerous Man in America
* Mugabe and the White African
* Sergio
* Soundtrack for a Revolution
* Under Our Skin
* Valentino
* Which Way Home


Kısa metraj belgesel dalında da üç filmden oluşacak aday listesi şu filmler arasında seçilecek:

* China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province
* The Last Campaign of Governor Booth Gardner
* The Last Truck: Closing of a GM Plant
* Lt. Watada
* Music by Prudence
* Rabbit a la Berlin
* Tell Them Anything You Want: A Portrait of Maurice Sendak
* Woman Rebel


Önümüzdeki hafta ödül sezonu resmi olarak açılıyor ve sezonun ilk önemli ödülü olan “National Board of Review” ödülleri açıklanacak. Oscar yarışı hareketlendikçe bizde size en taze haberleri ulaştırmaya devam edeceğiz.
avatar
gOgObAbA
Admin
Admin

Cinsiyet : Erkek
Mesaj Sayısı : 269
Kayıt tarihi : 20/10/09
Yaş : 49
Nerden : İstanbul-Kadıköy-Acıbadem
İş/Hobiler İş/Hobiler : Tiyatro Dünyası " dedik ya, kapatsalarda heryeri, buluruz birbirimizi"

http://www.gogobaba.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz