Hoşgeldiniz, lütfen Kayit olunuz.

E-mail nize Akivasyon kodu gelecekdir, eğer gelmesse Yöneticiler
tarafindan 1-2 gün icinde Akiv hale getirelecekdir.

Tiyatro Dünyası " dedik ya, kapatsalarda heryeri, buluruz birbirimizi"

Tiyatro Dünyası Forum
http://tiyatrodunyasi.benimforum.biz/forum.htm

PORTAL : http://tiyatrodunyasi.benimforum.biz/portal.htm
bu limana uğrayın, her geçen gün yenilikler eklenecek, daima geliştireceğiz ....

RADYO : http://tiyatrodunyasi.benimforum.biz/RADYO-h1.htm

TV : http://tiyatrodunyasi.benimforum.biz/TV-h2.htm

Kopmayalım, dağılmayalım, irtibatı kesmeyelim..... diyerek çağırdılar bende geldim burdayım deyin ve gelin getirin heryere yazın MSN facebook imzalarınız vs vs .

Orası açılana kadar buralardayız ... Oralara birşey olduğunda can simidimiz olsun.. Yedek lastiğimiz, istepnemiz olsun... Dağılmayalım yeterki....

En son MC haberleri, kursiyer haberleri ve diğer çok şey için ... ÜYE olunuz lütfen. PROFİLLERİNİZİ eksiksiz ve ayrıntılı yazın lütfen..

Tiyatro Dünyası Yönetimi.46. Altın Portakal Film Festivali

Aşağa gitmek

46. Altın Portakal Film Festivali

Mesaj tarafından ÇiS^L Bir Çarş. 28 Ekim 2009 - 16:35

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Adaylar :

46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali 10-17 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festival programı ile festival kapsamında düzenlenen uluslararası uzun metraj, ulusal uzun metraj, belgesel ve kısa film yarışmalarına katılmaya hak kazanan filmler ve yarışma jurileri açıklandı.

Başkanlığını Erden Kıral'ın üstlendiği jüride İzzet Günay, Mustafa Altıoklar, Mustafa Ziya Ülkenciler, Nurgül Yeşilçay, Ömür Gedik, Sırrı Süreyya Önder, Yavuz Bingöl ve Zeynep Oral yer alıyor.

Altın Portakal için bu yıl yarışacak 16 film:

Emre Şahin, '40'
Kutluğ Ataman, 'Aya Seyahat'
Meriç Demiray, 'Babam Büfe'
İlksen Başarır, 'Başka Dilde Aşk'
Onur Ünlü, 'Beş Şehir'
İnan Temelkuran, 'Bornova Bornova'
Murat Saraçoğlu, 'Deli Deli Olma'
Ümit Ünal, 'Gölgesizler'
Orhan Eskiköy, Özgür Doğan, 'İki Dil Bir Bavul'
Yavuz Özkan, 'İlkbahar - Sonbahar'
Mehmet Bahadır Er, Maryna Gorbach, 'Kara Köpekler Havlarken'
Zeki Demirkubuz, 'Kıskanmak'
Reha Erdem 'Kosmos'
Miraz Bezar 'Min Dît' (Ben Gördüm)
Bahadır Karataş, 'Usta'
Mahmut Fazıl Coşkun, 'Uzak İhtimal'


Filmlerin açıklandığı toplantıya, yönetmen ve müzisyen Ülkü Erakalın, sinema oyuncuları Berhan Şimşek, Selda Alkor, Yusuf Sezgin, Erol Günaydın, festival müziği ''Antalya'ya Koş'' şarkısının bestecisi Ali Kocatepe ve sinema eleştirmeni Atilla Dorsay da katıldı.

Akaydın, burada yaptığı açıklamada, 6 Haziranda genel kurulunu yapan AKSAV'ın, 2,5 aylık dönemde çok zengin bir festival programı hazırladığını bildirdi.

Programı hazırlarken Karlovy Vary ve Venedik Film Festivalleri’ne katılarak nitelikli filmler için bağlantılar kurduklarını belirten Akaydın, 9 milyon TL olarak öngörülen festival bütçesinin 7 milyon TL olarak gerçekleşeceğini, geçen yılki festival bütçesinin ise 21 milyon TL olduğuna dikkati çekti.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın 1 milyon 200 bin TL'lik kaynağı peşin olarak geçen hafta gönderdiğine işaret eden Akaydın, Türk Tanıtma Fonu'ndan sorumlu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'dan da bir katkı beklediklerini ifade etti.

Akaydın, bu yılki festivalin ''Sinema ve Müzik'' ile ''Film Şeritleri ile 1960'lara Yolculuk'' temalarıyla şekillendirildiğini bildirdi.

FESTİVALE YOĞUN İLGİ

Festivale bu yıl sinemacıların ilgisinin çok yoğun olduğunu belirten Akaydın, şunları söyledi: ''Altın Portakal tarihindeki tüm zamanların en yüksek katılımı bu yıl yaşandı. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'na 43 film başvurdu. Bu 43 eser, ön jürimiz tarafından değerlendirmeye tabi tutuldu ve 16 film finale kaldı. Bu 16 film ile ilgili önemli bir noktanın daha altını çizmek isterim. Bu 16 filmin 8'i, ilk filmini çeken yönetmenlerin eserlerinden oluşuyor. Festivalin temel amacının nitelikli Türk filmlerinin üretimini teşvik etmek ve sinema sanatı ve sanatçılarını uluslararası platformlara taşımak olduğunu düşünürsek, ilk filmini çeken 8 yönetmenin de finale kalması festivalimizin amacı ile örtüşen sevindirici bir durum tespiti olmuştur.''

HALKIN PORTAKALI ÖDÜLLERİ

Akaydın, festivalde bir başka rekorun da ulusal ölçekte gerçekleştirilen kısa film yarışmasında gerçekleştiğine işaret ederek, ''Kısa film yarışmamıza tam 234 film başvurdu ve yine tüm zamanların katılım rekoru kırıldı'' dedi.

Akaydın, festivalde 17 tematik program başlığının yer aldığını, toplam 150 film gösterilip, 7 sergi açılacağını, festival kapsamında 7 kitap yayımlanacağını ve 7 panel ile söyleşi gerçekleştirileceğini anlattı.

Akaydın, şöyle devam etti: ''Festivalimizdeki ve ülkemizdeki bir ilkten bahsetmek istiyorum. 'Halkın Portakalı' adını verdiğimiz bu program sanatsal yaşamdan soyutlanmış, sadece popüler kültür ögeleri ve TV'ler tarafından kuşatılmış halkı birebir sinema sanatının içine çekmeyi hedefliyor. 7 Eylülde başlayan sinema atölyesi kursları 21 Eylül’e kadar sürecek ve ardından Antalya'nın amatör sinemacıları kendi mahallelerinin sosyal gerçeklerini perdeye yansıtacak. Daha sonra, halkımızın çektiği bu filmlere yine halkımızın kendisi oy verecek ve 'Halkın Portakalı Ödülleri' sahiplerini bulacak. Ödülü kazanan filmin yönetmeninin mahallesine 'Halkın Portakalı Anıtı' dikilecek ve ödül kazanan filmin kadrosu bu anıta isimlerini yazdırarak efsaneleşecek.''

Festivallerin, sanatları yaşatırken ait olduğu kente de sanatın ve sanatçının aydınlık ışıklarını getirdiğini ifade eden Akaydın, bu bakış açısıyla bu yıl festivalin tüm kenti kucaklayan bir yapılanma ile şekillendiğini vurguladı.

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Ve ödüller sahiplerini buldu !!

46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ödül Töreni Cam Piramit’te yapıldı, En İyi Film Ödülü’nü Reha Erdem’in yönettiği Kosmos ve İnan Temelkuran’ın yönettiği Bornova Bornova paylaştı.

En İyi Film Ödülü: Kosmos (Reha Erdem), Bornova Bornova (İnan Temelkuran)

En İyi İlk Film Ödülü: İki Dil Bir Bavul (Orhan Eskiköy, Özgür Doğan)

En İyi Yönetmen Ödülü: Reha Erdem (Kosmos)

En İyi Senaryo Ödülü: Onur Ünlü (Beş Şehir)

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Florent Herry (Kosmos)

En İyi Müzik Ödülü: Mehmet Erdem, Özgür Akgül (Deli Deli Olma)

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Nergis Öztürk (Kıskanmak)

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Öner Erkan (Bornova Bornova)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Damla Sönmez (Bornova Bornova)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Volga Sorgu Tekinoğlu (Kara Köpekler Havlarken)

En İyi Kurgu Ödülü: Erkan Tekemen (Bornova Bornova)

En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Zeynep Koloğlu (Usta)

Behlül Dal Jüri Özel Ödülü: Bahadır Karataş (Usta), Evrim Alataş (Min Dît), Tansu Biçer (Beş Şehir), Emre Şahin (40)

Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Kosmos (Reha Erdem)
Kent Konseyi Seyirci Ödülü: Başka Dilde Aşk (İlksen Başarır)

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması

En İyi Film Ödülü: “Paper Soldier”, “Border”

En İyi Yönetmen Ödülü: George Ovashvili (The Other Bank)

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Tedo Bekhauri (The Other Bank)

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Hilda Peter (Katalin Varga)

SİYAD En İyi Ulusal Film Ödülü: Bornova Bornova (İnan Temelkuran)

SİYAD En İyi Uluslararası Film Ödülü: (The Other Bank)

En İyi Belgesel Film Ödülü: “Ziyaretçiler”, “5 No.lu Cezaevi”

En İyi İlk Belgesel Film Ödülü: “100 Bin Kişiydiler”, “Ben ve Nuri Bala”

NETPAC Jürisi En İyi Film Ödülü: Kan Arzusu (Thirst)

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Onur Ödülleri

Bu yıl 46'ncısı düzenlenen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Onur Ödülleri, Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen gecede sahiplerine verildi.

Onur Ödülü'nü alan yazar 90 yaşındaki Vedat Türkali, 45 yıl önce 'Karanlıkta Uyuyanlar' filmiyle katıldığı festivalde gördüğü siyasi baskıları anlattı, "Bu filme üçüncülük verdiler. O yüzden 'Emaneti almak için gitmemiz lazım' dedim ve tam 45 sene sonra almaya geldik" dedi.

Onur Ödülü alan Amerikalı Yönetmen Bob Rafelson ise ödül olarak verilen bir göğsü çıplak Venüs heykelciğini erotik buldu, "Aldığım en erotik heykel, Türkiye'yi tebrik ediyorum" dedi.

Sunuculuğunu Aşk-ı Memnu dizisinin başrol oyuncuları Selçuk Yöntem ve Beren Saat'in yaptığı gecede bu yıl 14'üncüsü verilen onur ödüllerine, senaryo yazarı, yönetmen, şair ve romancı Vedat Türkali, sinemada 50'nci yılını dolduran yönetmen Ülkü Erakalın, Amerikalı Yönetmen Bob Rafelson ve Danimarkalı Yönetmen Bille August, bestekar Yalçın Tura ve sinema sanatçısı Sevda Ferdağ layık görüldü.

'Yıldırım Önal Anı Ödülü' Erol Günaydın'a verilirken, Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 2006'dan itibaren verilen 'Sinema Emek Ödülü' de bu yıl set işçisi Halil Dede'nin oldu.

Hayatını kaybedenler anıldı

Zülfü Livaneli ve East and West Ensemble'nin dünya film müziklerinden oluşan bir repertuarla sahne aldığı gecede, bu yıl içinde hayatını kaybeden sinema emektarları oyuncu Aykut Oray, 'Mazi Yarası' adlı son filmiyle Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne de başvuran Yönetmen Ersin Perten, 255 filmde görüntü yönetmenliği yapan Salih Dikişçi, Yönetmen Yücel Çakmaklı ve önceki gün toprağa verilen Yönetmen Halit Refiğ fotoğrafları eşliğinde isimleri tek tek sayılarak anıldı.

Emek Ödülü Halil Dede'nin

Sinema Emekçileri Sendikası (SİNESEN) tarafından belirlenen 'Sinema Emek Ödülü'nü, Hababam Sınıfı, Tarkan, Karaoğlan gibi filmlerin set işçisi, Yavuz Özkan'ın Maden filmiyle 15'inci Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 'En İyi Set İşçisi' seçilen Halil Dede'ye verildi.

Yıldırım Önal Anı Ödülü'nün sahibi 4'üncü Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 'Güzel Bir Gün' adlı filmle En İyi Senaryo ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü sahibi, sahnelerin emektarı Erol Günaydın sahneye çağırıldı.

Günaydın'a ödülünü vermek üzere Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD) Yönetim Kurulu Üyesi Suavi Eren sahneye gelirken, şapkasını yanından eksik etmeyen Günaydın, "Şapkam başımda saygısızlık sanmayın, ben beni böyle tamamlıyorum" dedi.

Antalya Altın Portakal Film Festivali Onur Ödülü'nü Festival Genel Sanat Yönetmeni Vecdi Sayar'ın elinden alan Amerikalı Yönetmen Bob Rafelson "Aldığım en erotik heykel, Türkiye'yi tebrik ediyorum. Bugün Antalya'da müzeleri gezdim. 500'e yakın çıplak heykel gördüm. Bu akşam çıplak bir heykeli yanıma alıyorum. 20 dakika önce bu ödül törenine geleceğimi öğrendim. Ben, Türkiye- Ermenistan futbol maçını seyretmeye niyetlenmiştim. Burada olduğunuza şaşırdım. Sinema için futboldan vazgeçtiğinize çok memnunum" diye konuştu.

Danimarkalı Yönetmen Billie August ise Festival Onur Ödülü'nü Yılmaz Güney'in 'Yol' filmiyle Cannes Film Festivali'nde Atın Palmiye Ödülü alan Yönetmen Şerif Gören'den aldı.

Goodbye Bafana, Genç Indina Jones'un Maceraları gibi filmlerin yönetmeni August, "Politikacılar, tarihçiler hep istatistiklerden bahsediyor, ama filmler insanların gündelik yaşamını anlatıyor. Bu ülkenin insanları hakkında ne biliyorsam bu ülkenin filmlerinden biliyorum" dedi.

Yönetmen Ülkü Erakalın'a onur ödülünü sunan oyuncu Selda Alkor, "Bu geç kalmış ödülü sevgili Ülkü'ye vermiş olmaktan gurur ve onur duyuyorum" derken, yönetmen Ülkü Erakalın ise bütün hayatının bir rastlantı olduğunu söyledi.

Ferdağ, ödülünü Halit Refiğ'e adadı

Antalya Altın Portakal Film Festivali Onur Ödülü'nü Ekrem Bora'nın elinden alan ve sahneye siyahlar içinde çıkan Sevda Ferdağ, ödülü Yönetmen Halit Refiğ adına aldığını söyledi.

Bestekar Yalçın Tura, Onur Ödülü'nü yönetmen Necip Sarıcı'dan alırken "Ne kadar zor şartlarla çalışırsak çalışalım, elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. Bir ferdi olmaktan gurur duyduğum Türk milleti, her şeyin en iyisine, en güzeline layıktır" dedi.

Gece Zülfü Livaneli ve East and West Ensemble'nin Yalçın Tura'nın film müziklerinden örnekler sunmasıyla devam ederken, Antalya Altın Portakal Film Festivali Onur Ödülü'nü almak üzere sahneye son olarak Yazar Vedat Türkali çağrıldı.

45 yıl sonra emanetini almaya geldi

Yönetmen Ertem Göreç, ödülü vermek için sahneye çağırılırken, Türkali'nin elinden tutarak sahneye çıkmasına yardımcı oldu. 90 yaşındaki Türkali, konuşmasını kendisi için getirilen sandalyeye oturmak yerine ayakta yaptı.

Türkali, "Ödülü Ertem'in vereceğini söyledikleri zaman mutlu oldum. Beraber bıraktığımız emaneti almaya geldik diye düşündüm. Ben uzun bir siyasi mahpusluktan sonra sinemaya girdim. Çok baskı var. İlk defa karşıma gerçek dost olarak bu adam çıktı. Birlikte 'Karanlıkta Uyuyanlar' filmini yaptık. Bütün sendikalar destek verdi. Ertem o zaman sendika kurucusu, kavganın başında. Film buraya geldi. Türkiye'de aydınlık başlayınca karanlıkta kavga yürütülür. Bu filme üçüncülük verdiler. Ertem'e hiçbir şey vermediler. Ne yaptılar, senaryo verdiler. Ben de almadım. Konyaaltı'nda bir protesto metni yazdık ve herkes altını imzaladı. Hiçbirimiz ödülleri almadık. O yüzden 'Emaneti almak için gitmemiz lazım' dedim ve tam 45 sene sonra almaya geldik" dedi.

Türkali'nin konuşması uzun süre ayakta alkışlandı.

Kapanış Livaneli'nden

Gece Zülfü Livaneli ve East and West Ensemble'nin konseriyle devam ederken, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Akaydın, Livaneli'ye, üzerine sanatçının fotoğrafı işlenmiş siyah bir mermer hediye etti.

Akaydın, "Size takdim edilememiş, önceden hazırlanmış bir hediye" dedi. Livaneli gecenin kapanışını, kendi film müziklerinden oluşan şarkılarla yaptı.

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
avatar
ÇiS^L
MOD
MOD

Cinsiyet : Kadın
Mesaj Sayısı : 353
Kayıt tarihi : 24/10/09
Yaş : 23
Nerden : İzmir '35
İş/Hobiler İş/Hobiler : Müzik-Tiyatro

http://www.mahsericumbus.com/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz